View teacher profiles

Bedales Schools’ Board of Governors

Clare Bradbury, BSc, PGCE
Felix Grey, MChem, MPhil
Timothy Hands, BA, AKC, DPhil 
Avril Hardie, BEd, JP 
Owen Jonathan LLB (Hons)
​Michele Johnson, BA 
Dr Anna Keay, PhD 
Rear Admiral John Lippiett, CB, CBE
Mark Pyper, OBE, BA 
Matthew Rice, BA (Chairman)
Nicholas Vetch, ARICS
Professor Geoffrey Ward 
Charles Watson, BA 
Timothy Wise

Find out more about the Governors here. If you wish to contact a Governor, please email Helen McBrown, Bursar's Assistant, or write, marked CONFIDENTIAL,  c/o The Clerk to the Governors, Bedales School, Church Road, Petersfield, Hampshire GU32 2DG.

If you wish to email a specific staff member, use the initial of their first name followed by their surname, followed by: @bedales.org.uk

Three Schools’ Senior Team

Headmaster, Bedales Schools
Keith Budge, MA, PGCE Oxford (University College)

Senior Deputy, Operational & Pastoral
Louise Wilson, BA King's College London, MA Bath 

Head, Bedales Prep, Dunhurst
Colin Baty, BA (education) Waikato University 

Head, Bedales Pre-prep, Dunannie
Jo Webbern, CertEd (Froebel), Diploma in Language and the Teaching of Reading (University of Wales)

Bursar
Richard Lushington, BA, MCIPD Thames Polytechnic London

Director of External Relations 
Rob Reynolds, BSc London (Royal Holloway), MBA Strathclyde, MCIM

Dunhurst Senior Team

Head
Colin Baty, BA (education) Waikato University 

Deputy Head, Pastoral and Head of Blocks
Nick Robinson, MSc, PGCE Portsmouth

Director of Teaching & Learning
Andy Wiggins, BA Kent, PGCE Portsmouth

Senior Pastoral Team

Colin Baty, BA (education) Waikato University 
Nick Robinson, MSc, PGCE Portsmouth
Simon Kingsley-Pallant, BA Brighton
Alice Tang-Pullen, BA Newcastle, PGCE Gloucestershire
Alex Freeman

Dunhurst housestaff

Boys’ Housemaster
Simon Kingsley-Pallant, BA Brighton
David Ellis, BA Portsmouth, PGCE Buckingham (Assistant Housemaster)

Girls’ Housemistress
Alice Tang-Pullen, BA Newcastle, PGCE Gloucestershire 
Mea Wade, BA King's College London, MA Music Performance Royal Academy of Music, PGCE Institute of Education

Matrons
Tania Creamer (Resident Matron)
Alex Freeman (Resident Matron)
Anneli Woods (Cover Matron)
George Davies (Medical Matron)

Dunhurst teaching staff

*Head of Department in italics

Academic Support
Moony Budge, BEd Oxford Brookes, DipSpLD
Anneli Bush, MA Edge Hill, PGCE Homerton College
Kath Connolly, BA Surrey College, PGCE Brighton
Rosie Lennon, BA, Portsmouth, MSc Oxon, PGCE Portsmouth, CELTA Cambridge 
Jane Peel, BEd Froebel, DipSPLD

Art and Pottery
Ken Cope, Dip AD Bristol
Susan McFarlane, MA Edinburgh, HDFA Slade School of Fine Art, PGCE Bath

Design and Textiles
Helen Howarth, BA Manchester, ATC London (Goldsmiths)
Lucy Thompson, BA Norwich University of the Arts, PGCE Cambridge 

Drama
Simon Kingsley-Pallant, BA Brighton
Jonathan Peers, BA Portsmouth, PGCE Roehampton
Alice Tang-Pullen, BA Newcastle, PGCE Gloucestershire

English (Blocks)
Nichola Gotel, BA Winchester, PGCE Cambridge (Head of Blocks' and Groups' English)
Simon Kingsley-Pallant, BA Brighton
Jonathan Peers, BA Portsmouth, PGCE Roehampton 
Alice Tang-Pullen, BA Newcastle, PGCE Gloucestershire 

Groups’ Class Teachers (English, Humanities and Wellbeing)
Samantha Athawes, BA QTS Brunel 
Will Bray, BSc, PGCE Chichester (i/c Boys' Games)
Jonathan Peers, BA Portsmouth, PGCE Roehampton (Head of Groups' Humanities)
Su Robinson, BA Open University, PGCE Manchester Metropolitan, Dip Open University (Head of Groups' Maths)
Alice Tang-Pullen, BA Newcastle, PGCE Gloucestershire
Andy Wiggins, BA Kent, PGCE Portsmouth (Director of Teaching and Learning)

Geography (Blocks)
David Ellis, BA Portsmouth, PGCE Buckingham
Mea Wade, BA King's College London, MA Music Performance Royal Academy of Music, PGCE Institute of Education 

History and PRE (Philosophy, Religion & Ethics) (Blocks)
Steve Jeggo, BA Winchester, PGCE Bath

Information Technology
James Beatty, BA Brighton
Kath Connolly, BA Surrey College, PGCE Brighton
Jonathan Peers, BA Portsmouth, PGCE Roehampton

Latin
James Beatty, BA Brighton

Mathematics
James Beatty, BA Brighton
Darran Kettle, BEd Oxford (Westminster), Diploma in Educational Coaching, Newcastle College (Head of Blocks' Maths)
Jonathan Peers, BA Portsmouth, PGCE Roehampton
Nick Robinson, MSc , PGCE Portsmouth
Su Robinson, BA Open University, PGCE Manchester Metropolitan, Dip Open University (Head of Groups' Maths)
Alice Tang-Pullen, BA Newcastle, PGCE Gloucestershire
Andy Wiggins, BA Kent, PGCE Portsmouth

Modern Foreign Languages
Olivia Burnett-Armstrong, BA Exeter, PGCE Cambridge (Homerton College)
Ellie Chilton
Christine Ingram

Music
Ben Harlan, BMus Guildhall School of Music and Drama, PGCE Roehampton
Mea Wade, BA King's College London, MA Music Performance Royal Academy of Music, PGCE Institute of Education

Outdoor Work
Ryan Walsh, BA Northampton

Wellbeing (Blocks)
Nick Robinson, MSc , PGCE Portsmouth
Mea Wade, BA King's College London, MA Music Performance Royal Academy of Music, PGCE Institute of Education 

Science
Rachel Abel 
Samantha Athawes, BA QTS Brunel 
Erawin (Olly) Olie, BSc Warwick, PGCE Swansea, MEd Open University
Andy Wiggins, BA Kent, PGCE Portsmouth

Sport
Shelley Byrne, BA Chichester
Will Bray, BSc, PGCE Chichester (i/c Boys' Sport)
David Ellis, BA Portsmouth, PGCE Buckingham
Steve Jeggo, BA Winchester
Heather Lowe, BA, PGCE Manchester Metropolitan
Nick Robinson, MSc, PGCE Portsmouth

Teaching Assistants

Angela Mowat
Roly Phillips
Christine Ingram (MFL)

Technicians

Gillian Martin, BSc Nottingham (Science)
Suzy Sharp, BA Kingston Polytechnic (Art)

Dunhurst administrative staff

Sarah Armstrong, BA Sheffield, (Music Secretary)
Philippa Edge (Head’s PA)
Yvonne Fletcher, CIMA Level II (Senior Academic Administrator)
Erica Kollek (Music Assistant), BA Honours Kingston University, MA Music Education University of London, MTC Institute of Education
Julie Perkins (Head Receptionist)

Counsellors

Mandy Hopkins, PGDip (Relationship Therapy), MBACP (Accred) (Family Counsellor)
Jenny-Clare Yeates, Diploma in Counselling (School Counsellor)

Librarians

Gillian Manklow, BSc Nottingham (Science)

Visiting Dance & LAMDA staff

Dance
Rosie Nash, CDE, AISTD DDE, FDI

LAMDA
Deborah Parker, BMus Guildhall School of Music & Drama
Biddy Wells, RADA

Visiting Music staff

African Drums
Kristian Bediiako

Bassoon
Suzi Hoppton

Cello
Allyxa Ruby

Clarinet
Emma Hall (RCM)

Double Bass
Debbie Rogers, Dip RCM (Perf) Royal College of Music

Drums
John Roberts
David Saunders

Flute
Clare Lund (RCM)

Guitar (Classical, Acoustic, Electric and Bass)
Arne Brattland (Norwegian State Academy of Music) (Classical)
Gillian Hill (LRSM)
Stuart Wheaton (Surrey)

Harp
Frances Kelly

Jazz Piano Improvisation
Jeremy Banks (Guildhall)

Oboe
Mea Wade (RAM)

Percussion
Kristian Bediiako
John Roberts (Musicians Institute London)
David Saunders
Simon Whittaker (Trinity, MA SOAS) 

Piano
Janice Butcher (London)
Mark Dancer (Durham)
Gillian Hill (LRSM)
Nic Saunders - Jazz Pianist (Guildhall)

Recorder
Suzi Hoppton (Trinity)

Saxophone
Sarah Armstrong

Tabla
Jon Leadbeater

Trumpet/French Horn 
Jeremy Banks (Guildhall)

Trombone/French Horn
Russell Howarth (RCM)

Ukelele/Mandolin/Banjo
Stuart Wheaton (Surrey)

Violin/Viola
Catherine Lett (Guildhall)
Elena Parker (Suzuki method - European Suzuki Association London Training Course Level 1,2,3 and 4)

Vocal Studies
Meredith Braun
Phillip Guy-Bromley (Birmingham)
Hilary Pardoe (Manchester)

Visiting Modern Foreign Languages staff

Russian
Emma Eldridge, BA Yerevan State Linguistic University
Uta Colbey

For a list of three schools support staff, see Bedales School Staff.