View teacher profiles

Bedales Schools’ Board of Governors

For details of governors, click here.

Three Schools’ Senior Team

Headmaster, Bedales Schools
Magnus Bashaarat, MA Edinburgh, PGCE London (King's College)

Senior Deputy, Operational & Pastoral
Louise Wilson, BA London (King's College), MA Bath 

Head, Bedales Prep, Dunhurst
Colin Baty, NPQH (National Professional Qualification for Headship), BEd, Diploma of Teaching (Waikato University, NZ), BPP (Boarding Professional Practise, Roehampton University)

Head, Bedales Pre-prep, Dunannie
Victoria Homewood, BA London (Goldsmiths)

Bursar
Richard Lushington, BA, MCIPD Thames Polytechnic London

Director of External Relations 
Rob Reynolds, BSc London (Royal Holloway), MBA Strathclyde, MCIM

Dunhurst Senior Team

Head
Colin Baty, NPQH (National Professional Qualification for Headship), BEd, Diploma of Teaching (Waikato University, NZ), BPP (Boarding Professional Practise, Roehampton University) 

Deputy Head (Pastoral)
Aaron Gardner

Director of Teaching & Learning
Andy Wiggins, BA Kent, PGCE Portsmouth

Senior Pastoral Team

Colin Baty, NPQH (National Professional Qualification for Headship), BEd, Diploma of Teaching (Waikato University, NZ), BPP (Boarding Professional Practise, Roehampton University)
Aaron Gardner
Simon Kingsley-Pallant, BA Brighton
Alice Tang-Pullen, BA Newcastle, PGCE Gloucestershire
Alex Freeman

Dunhurst housestaff

Boys’ Housemaster
Simon Kingsley-Pallant, BA Brighton
David Ellis, BA Portsmouth, PGCE Buckingham (Assistant Housemaster)

Girls’ Housemistress
Alice Tang-Pullen, BA Newcastle, PGCE Gloucestershire 
Mea Wade, BA London (King's College), MA Music Performance Royal Academy of Music, PGCE Institute of Education

Matrons
Debra Corner (Resident Matron)
Alex Freeman (Resident Matron)
Anneli Woods (Cover Matron)
George Davies (Medical Matron)

Dunhurst teaching staff

*Head of Department in italics

Academic Support
Anneli Bush, MA Edge Hill, PGCE Homerton College
Kath Connolly, BA Surrey College, PGCE Brighton
Rosie Lennon, BA, Portsmouth, MSc Oxon, PGCE Portsmouth, CELTA Cambridge 
Jane Peel, BEd Froebel, DipSPLD

Art and Pottery
Ken Cope, Dip AD Bristol
Susan McFarlane, MA Edinburgh, HDFA Slade School of Fine Art, PGCE Bath

Design and Textiles
Helen Howarth, BA Manchester, ATC London (Goldsmiths)
Lucy Thompson, BA Norwich University of the Arts, PGCE Cambridge 

Drama
Simon Kingsley-Pallant, BA Brighton
Jonathan Peers, BA Portsmouth, PGCE Roehampton
Alice Tang-Pullen, BA Newcastle, PGCE Gloucestershire

English (Blocks)
Nichola Gotel, BA Winchester, PGCE Cambridge (Head of Blocks' and Groups' English)
Simon Kingsley-Pallant, BA Brighton
Melissa Canter
Samantha Athawes, BA QTS Brunel 
Nina Zietman

Groups’ Class Teachers (English, Humanities and Wellbeing)
Samantha Athawes, BA QTS Brunel 
Will Bray, BSc, PGCE Chichester (i/c Boys' Games)
Rachel Hewett 
Jonathan Peers, BA Portsmouth, PGCE Roehampton (Head of Groups' Humanities)
Su Robinson, BA Open University, PGCE Manchester Metropolitan, Dip Open University (Head of Groups' Maths)
Duncan Selmes
Alice Tang-Pullen, BA Newcastle, PGCE Gloucestershire
Andy Wiggins, BA Kent, PGCE Portsmouth (Director of Teaching and Learning)

Geography (Blocks)
David Ellis, BA Portsmouth, PGCE Buckingham

History and PRE (Philosophy, Religion & Ethics) (Blocks)
Steve Jeggo, BA Winchester, PGCE Bath

Information Technology
Kath Connolly, BA Surrey College, PGCE Brighton
Jonathan Peers, BA Portsmouth, PGCE Roehampton

Latin
Olivia Burnett-Armstrong, BA Exeter, PGCE Cambridge (Homerton College)

Mathematics
Darran Kettle, BEd Oxford (Westminster), Diploma in Educational Coaching, Newcastle College (Head of Blocks' Maths)
Jonathan Peers, BA Portsmouth, PGCE Roehampton
Su Robinson, BA Open University, PGCE Manchester Metropolitan, Dip Open University (Head of Groups' Maths)
Alice Tang-Pullen, BA Newcastle, PGCE Gloucestershire
Andy Wiggins, BA Kent, PGCE Portsmouth

Modern Foreign Languages
Olivia Burnett-Armstrong, BA Exeter, PGCE Cambridge (Homerton College)
Ellie Chilton, BA Open University
Christine Ingram

Music
Ben Harlan, BMus Guildhall School of Music and Drama, PGCE Roehampton
Mea Wade, BA London (King's College), MA Music Performance Royal Academy of Music, PGCE Institute of Education

Outdoor Work
Ryan Walsh, BA Northampton

Wellbeing (Blocks)
Mea Wade, BA London (King's College), MA Music Performance Royal Academy of Music, PGCE Institute of Education 

Science
Rachel Abel 
Samantha Athawes, BA QTS Brunel 
Erawin (Olly) Olie, BSc Warwick, PGCE Swansea, MEd Open University
Andy Wiggins, BA Kent, PGCE Portsmouth

Sport
Samantha Athawes, BA QTS Brunel 
Shelley Byrne, BA Chichester
Will Bray, BSc, PGCE Chichester (i/c Boys' Sport)
David Ellis, BA Portsmouth, PGCE Buckingham
Steve Jeggo, BA Winchester
Jonathan Peers, BA Portsmouth, PGCE Roehampton

Teaching Assistants

Angela Mowat
Roly Phillips
Christine Ingram (MFL)

Technicians

Gillian Martin, BSc Nottingham (Science)
Suzy Sharp, BA Kingston Polytechnic (Art)

Dunhurst administrative staff

Sarah Armstrong, BA Sheffield, (Music Secretary)
Yvonne Fletcher, CIMA Level II (Senior Academic Administrator)
Rachel Hinett (School Secretary)
Erica Kollek (Music Assistant), BA Honours Kingston University, MA Music Education University of London, MTC Institute of Education
Carole Randell (Head’s PA)

Counsellors

Mandy Hopkins, PGDip (Relationship Therapy), MBACP (Accred) (Family Counsellor)
Jenny-Clare Yeates, Diploma in Counselling (School Counsellor)

Librarians

Gillian Manklow, BSc Nottingham (Science)

Visiting Dance & LAMDA staff

Dance
Rosie Nash, CDE, AISTD DDE, FDI

LAMDA
Jack Freeman, BA University of Arts
Olivia Glass
Rosanna Sloan

Visiting Music staff

African Drums
Kristian Bediiako

Bassoon
Suzi Hoppton

Cello
Allyxa Ruby

Clarinet
Emma Hall (RCM)

Double Bass
Debbie Rogers, Dip RCM (Perf) Royal College of Music

Drums
John Roberts
David Saunders

Flute
Clare Lund (RCM)

Guitar (Classical, Acoustic, Electric and Bass)
Arne Brattland (Norwegian State Academy of Music) (Classical)
Gillian Hill (LRSM)
Stuart Wheaton (Surrey)

Harp
Frances Kelly

Jazz Piano Improvisation
Jeremy Banks (Guildhall)

Oboe
Mea Wade (RAM)

Percussion
Kristian Bediiako
John Roberts (Musicians Institute London)
David Saunders
Simon Whittaker (Trinity, MA SOAS) 

Piano
Mark Dancer (Durham)
Gillian Hill (LRSM)
Nic Saunders - Jazz Pianist (Guildhall)

Recorder
Suzi Hoppton (Trinity)

Saxophone
Sarah Armstrong

Tabla
Jon Leadbeater

Trumpet/French Horn 
Jeremy Banks (Guildhall)

Trombone/French Horn
Russell Howarth (RCM)

Ukelele/Mandolin/Banjo
Stuart Wheaton (Surrey)

Violin/Viola
Catherine Lett (Guildhall)
Elena Parker (Suzuki method - European Suzuki Association London Training Course Level 1,2,3,4 and 5)

Vocal Studies
Meredith Braun
Phillip Guy-Bromley (Birmingham)
Hilary Pardoe (Manchester)

Visiting Modern Foreign Languages staff

Russian
Emma Eldridge, BA Yerevan State Linguistic University
Uta Colbey

For a list of three schools support staff, see Bedales School Staff.